Pojďme se pro začátek zaměřit na rotační sekačky, tedy na ty, co sekají pomocí rotační lišty točící se podobně jako vrtule. Vždy je lepší nakoupit stroj ve specializované prodejně. Dá se totiž předpokládat, že k nákupu dostanete slušné seznámení se strojem, rady, jak jej používat, záruku a výběr servisů. Nesprávnou manipulací či samoservisem riskujete poškození stroje s drahými následky.

Volba šasi sekačky

Týká se sekaček velkých ploch. Šasi je totiž důležité z důvodu trvanlivosti.

 1. 1
  Plastové
  riziko zkratu, stárnutí a praskání v namáhaných částech
 2. 2
  Plechové
  výhodná trvanlivost i pevnost, nevýhodná váha pro manipulaci
 3. 3
  Slitiny hliníku
  velmi kvalitní a lehké, vyšší cena

Plastové šasi se pod velkou zátěží může deformovat – oproti kovu, kde časem nezůstávají
vůle ani praskliny.

Dále je důležité vysoké šasi a velikost výletového otvoru, aby sekačka dobře sbírala do koše.

Uložení koleček

Pro zahrady větší než 200 m čtverečních se doporučuje ložiskové uložení koleček. Ulehčíte si tím práci při manipulaci, při vyhýbání překážkám. Výjimkou může být lehká sekačka bez pojezdu, kdy záměrně pojezd nevyžadujete.

S pojezdem či bez?

Sekačky s pojezdem jsou o pár kilo těžší a o pár tisíc dražší. Tudíž se hodí především na rozsáhlé plochy bez častého vyhýbání se stromům a keřům. Doporučení tedy je, pojezd vždy, pokud proti němu nesvědčí výše uvedené faktory, jelikož báječně usnadňuje práci.

Výkon motoru

Motor musí dobře ladit výkonem se šíří sekací lišty. Pro malé plochy postačí výkon motoru o 4 HP, pro zahrady do 1000 m² stačí 5 HP, pro zahrady nad 1 500 m² chtějte stroj o výkonu 6 HP.

Jaké funkce sběru jsou nejlepší?

Základem je sběr do koše. Ten by neměl chybět žádné sekačce. Boční výhoz je důležitý, pokud chcete trávu sbírat vidlemi, nebo nesbírat vůbec. Mulčování vyžaduje speciální mulčovací nůž. Dalším postupem je pak zaslepení výhozového otvoru, aby došlo k rozsekání stébel trávy. Drobné mulčování je pro trávník „zdravé“ Kratičké stonky trávy se dostanou do porostu, rozpadnou se, pohnojí trávu a udrží vlhkost. Bohužel ale může dojít k přesycení, zaplesnivění trávníku a ke změně jeho kyselosti.


Sběrný koš – na co si dát pozor.

Látkový se lépe plní, jelikož se má za to, že má lepší větrání, nicméně, může se rychleji zanést. Plastový oproti tomu dobře vymyjete tlakovou vodou…

Servis motorové sekačky

Benzinová sekačka vyžaduje striktně dodržovat servisní intervaly. Výměna oleje patří k hlavním z nich. První výměna musí proběhnout hned po několika hodinách prvního používání. Později vždy po každé sezóně. Vzduchový filtr je nutné kontrolovat několikrát za sezónu. Naostření nože, patří k rutině, bez které se neobejdete. Podle velikosti zahrady může dojít k potřebě ostřit i v průběhu sečení. Tupé ostří poznáte mimo jiné i nepravidelným chodem sekačky.

Sekačku po práci vždy očistěte a to hlavně v prostoru pod šasi. Pozor na tlakové čištění vodou – ta se může dostat do míst, kam v žádném případě nepatří!!

Velmi dbejte na stáří palivové směsi. V souvislosti s aditivy by mohl starý benzín motor poškodit. Reklamační řády výrobců na toto pamatují a dochází tak k nepříjemnému zklamání i u dražších modelů.

Z Evropy, nebo z Asie?

Levnějších typů si můžete být jisti, že pocházejí z Asie. Nicméně například značka Hech si vybudovala velice silné postavení výrobky z Číny. Další variantou jsou značky, které si nechávají vyrábět sekačky v Evropě dle vlastních požadavků (Mountfield, Stiga).

Důležitým parametrem, k rozhodnutí otázky původu je doba záručního servisu a síť servisních míst v okolí Vašeho bydliště. Pokud je tato obava vyřešena, můžete bezstarostně sáhnout po té sekačce, která Vám vyhovuje nejvíce.

Top značky

Teď už víte jak na to.