Notebook

Levné notebooky

Notebook

Mininotebooky

Notebook

Herní notebooky

Notebook

Ultrabooky

Notebook

Tablet PC

Notebook

Konvertibilní notebooky

Kdy vybrat notebook?

Jedná se o situace, kdy přenosnost přístroje je důležitější než jeho výkon. Ta totiž stojí peníze, které by v případě desktopu nebo sestavy zajistila dramatický nárůst rychlosti. Jedním z důvodů tedy bývá přenosná multimediální zábava, jako je mobilní prohlížení fotek, editace, případně přispívání do jiných obsahových médií. Může se jednat o zábavu, či o práci v pohybu, na cestách, na dovolené, komunikace v terénu apod. Proto musí notebook disponovat webkamerou s mikrofonem, bluetooth pro připojení telefonu, myši, či externí klávesnice a Wi-Fi připojení pro vytvoření sítě či surfování. Dnes dokonce i k realizaci telefonních hovorů. Vybavení notebooků často obsahuje i TV tuner s DBV-T či DVB-T2.

Je lepší větší, či menší notebook?

Velikost se uvádí většinou v palcích a bývá 11”, 13”, 15”, 18”. Displeje mohou být lesklé či matné v lepších či horších rozlišeních (HD Ready: 1366 x 768, Full HD: 1920 x 1080, Ultra HD: 3840 x 2160). Dnešní notebooky nabízejí spoustu fantastických funkcí. Od veškeré konektivity s realizací telefonního hovoru přímo v notebooku až po otočný či dotykový displej s oddělitelnou klávesnicí.
 1. 1
  Nejmenší notebooky a ultrabooky
  Vyhovují tam, kde je nutno mít data či kancelář neustále u sebe a výkon není na prvním místě. Nenajdete v nich tedy výkonnou grafiku, jako v desktopech. Jsou ideální pro kancelářskou či studentskou práci. Důležitým parametrem je výdrž baterie a velikost displeje. Velikost displeje nepřesahuje 13“ s rozlišením maximálně Full HD 1920 x 1080. Velikost zobrazovacího displeje nevyžaduje lepší zobrazení.
 2. 2
  Středně velké notebooky
  Vyhovují v domácnostech nebo firmách opět pro použití jako multimediální nástroj. Nejprodávanější jsou 15” s rozlišním zpravidla Full HD (1920 x 1080), nebo HD Ready (1366 x 768). Velké notebooky dosahují až 18” displeje. Velikost displeje přímo nabízí sledování filmů či lehkou práci s grafikou. Veké notebooky s připojením na cloudové služby či HDD často nahrazují do té doby používaný velký desktop. Rozlišení je opět Full HD (1920 x 1080) až Ultra HD (3840 x 2160).
 3. 3
  Konvertibilní a 2v1 notebooky
  Se odlišují od klasických notebooků tím, že jejich displej je otočný nebo oddělitelný. Používají se jak pro domácí zábavu, tak v pracovním nasazení, kdy je nutné obchodním partnerům ukazovat displej, případně, pokud chcete používat přístroj jako tablet.
Ultra HD (4k)
Full HD
HD Ready

Jaký potřebuju u notebooku výkon?

Na základě rozdělení použití se dá lehce odhadnout, jaký typ notebooku bude nejlépe vyhovovat co do výkonu:

Domácnost

Programy typu MS Office, Skype, hudba, fotky, videa, internet, komunikace.

Kancelářské

Opět MS Office, možnost připojení na síť, možnost pracovat ve více programech najednou, PowerPoint, OneNote, Lynx, konektivita. Výdrž baterie

Herní

3D hry, rychlý několikajádrový processor, vysoký standard grafické a zvukové karty, vysoká kvalita rozlišení obrazovky pro sledování filmů.

Profesionální

vysoký výkon procesoru, RAM paměti, SSD nebo flash disk, upgadovatelnost dle požadavků, delší doba záruky od výrobce, možnost dokování

Pro výkon je nejdůležitější konfigurace procesoru v kombinaci s operační pamětí a technologií pevného disku. Čím více jader a větší frekvence procesoru, a větší operační paměť, tím výkonnější notebook máme. Čím rychleji se k tomu načítá pevný disk, tím rychleji v kombinaci s výše uvedeným notebook funguje.

Procesor je srdce notebooku.

Můžete si vybrat mezi značkou Intel a AMD. Roli hraje jejich frekvence společně s počtem jader. Ideálně 2-4 jádra o frekvencích 1-3,9 GHz.

Operační paměť RAM

Má také velký vliv na rychlost reakcí vašeho počítače. Její velikost určuje, s jakým objemem dat dokáže najednou pracovat. Jejich typy mohou být DDR3, DDR3L nebo DDR4. Velikost operační paměti nám udává, s jakým objemem dat může pracovat. Obvykle to je od 2 GB až do 32 GB.

Grafická karta

Pro hraní složitých 3D her jsou vhodnější takzvané “dedikované grafické karty s vlastní pamětí (1 GB až 8 GB). Integrované grafické karty jsou ideální pro hraní her v lehčím režimu nebo pro běžné sledování filmů. Jsou integrované v samotném procesoru. Existuje I kombinace integrovaných a dedikovaných grafických karet pro kombinaci obou výhod.

Pevné disky

Se vyvíjí podobným tempem, jako procesory. Můžete mít HDD (Hard Disk Drive), SSD (Solid State Drive) nebo flash drive. Flash disky jsou dnes pro rychlost čtení nejvhodnější, nicméně stále velmi drahé a to i přes rychlou cenovou erozi. Jejich výhodou je minimalistický nárok na prostor – oproti HDD se v nich nic netočí (stejně jako v SSD) a tudíž jsou nejméně náročné na spotřebu energie take v kombinaci minimální potřeby chlazení. Jejich výhody se tak promítají do výdrže baterie. Ideální kombinace se tedy nabízí buď SSD nebo flash (obrovské zrychlení oproti HDD) v kombinaci s externím HDD pro ukládání a archivaci dat. Tím se dostáváme k otázce velikosti pevného disku notebooku. V současnosti, díky velké konektivitě, běží spousta programů a dat z cloudových služeb. To nahrává využití malých notebooků s pamětí 250 – 500 GB. Jak je výše uvedeno, dalším zdrojem může být externí HDD/SSD či bezpečné síťové úložiště.

Notebook

Konektivita notebooku

Porty pro různá připojení jsou důležitou a nedílnou součástí notebooku. Potřebujete minimálně jedno až dvě připojení USB pro různá příslušenství, jako je myš, externí klávesnice, externí displej, USB paměti apod. Vstup pro připojení internetového kabelu LAN (například 10/100/1000 Mbps) a vstup pro SD nebo micro SD kartu. Důležitá jsou i sluchátka nejen pro poslech hudby, ale i pro komunikaci přes Skype a další. Zapoměnte na éru externích modemů. Každý notebook musí mít WiFi připojení pro síť rychlosti 802.11. U profi a firemních notebooků je nedílnou součástí dokovací konektor zespodu přístroje.

Top značky

Teď už víte jak na to.