Nákupní rádce pro volbu benzínové sekačky

Strunové sekačky a jejich výhody.

Pro svou šířku závěru (do 30 cm) se hodí na okolí chodníčků, stromků, bazénů nebo terasy. Dokonale se s nimi zarovnává i travní porost pod živými ploty. Jinými slovy, vyžíná ale nepoškodí. Pokud se bavíme o elektrických vyžínačích, jsou lehké se snadným ovládáním a téměř bezúdržbové, navíc s nízkým hlukem při práci. Elektrické strunové sekačky totiž naprosto vyhovují na malých zahradách, kde máte vždy blízko k zásuvce a nevadí vám tahat s sebou elektrickou šňůru. Pro tyto vlastnosti si je oblíbily především ženy, které mají zahrádku jako koníček.

Na větší zahrady a těžší terény s kameny a hustou trávou se hodí výkonnější benzínové strunovky. Jedná se o plochy pozemků nad 600 m2. Tyto jsou vhodné pro kosení vysoké trávy, nebo do těžko přístupných oblastí skalek a podobně. Bývají vybaveny motory s nízkými obsahy do 30 ccm a šíří záběru něco málo přes 30 cm.

Nezapomeňte na servisní intervaly!

Nejdůležitější rituál, který je nutno si zapamatovat je, nemíchat palivo na dlouhou dobu dopředu. Dnešní benzínová aditiva totiž časem eliminují vazkost přidaného oleje (M2T). Po několika měsících tak může dojít k tomu, že pokud takto dlouho namíchanou směs použijete, motor ve vyžínači či křovinořezu nenávratně zadřete. Je pak velkým překvapením že renomovaný výrobce odmítá takto reklamovanou závadu uznat.

Po každé sezóně se doporučuje doplnit vazelinu do trubice s převodovým ústrojím. Ta totiž stárne za působení tepla vlhkosti a vysoké frekvence tření.

Poslední důležitou radou je po každé delší sekací práci spodek křovinořezu opláchnout od zbytků trávy. Tyto nežádoucí příměsi by se mohly dostat do převodového ústrojí a zapříčinit mechanické opotřebení delikátních převodů. Z tohoto důvodu se také vyvarujte přetěžování stroje v nestandardních podmínkách či kontaktu nože s kameny, pískem apod. Náraz nože a prudké zpomalení oproti vestavěné automatické spojce může převodové ústrojí poškodit.

Závěrem

Není žádnou ostudou odvézt křovinořez do servisu po každé sezóně a nechat si přístroj profesionálně prohlédnout. Předejte tím překvapením ve chvíli, kdy jej potřebujete používat a ne ztrácet čas zajišťováním jeho opravy.

Top značky

Teď už víte jak na to.