K čemu kolo potřebujete?

Pokud preferujete lesní cesty a horší terény, volte rozhodně horské kolo. Pokud plánujete jezdit lehkým terénem a k tomu po silnici, vhodné je kolo krosové. Pro jízdu pouze po silnicích je nejvhodnější kolo silniční. Pro děti je nejvhodnější dětské kolo. Do dopravních prostředků, kolo skladné je nejvhodnější skládací kolo. Specializujete – li se na sjezd, freeride, 4x, trial, bmx, nabízejí se specializovaná kola. Základní vlastnosti jednotlivých typů kol.
Horská kola

Horská kola

Horská kola jsou určena především do těžšího terénu. Cyklista na tomto kole může jezdit samozřejmě i po silnicích a cestách. Horské kolo je ale svou robusní konstrukcí a širokými plášti nejvhodnější do terénu a na jízdu po nezpevněných cestách.

Horská kola

Krosová kola

Krosová kola jsou nejlepší kombinací pro silniční cyklistiku i lehčí terén. Geometrie rámu je uzpůsobena pohodlnějšímu a přímějšímu posedu jezdce oproti horskému kolu. Tento typ kola je v poslední době velmi populární a je přímo předurčen pro cykloturistiku.

Horská kola

Silniční kola

Silniční kola mají konstrukci a ergonomii nejvíce vhodnou pro rychlou silniční cyklistiku. Nelze s nimi jezdit v nezpevněném terénu. Výjimku tvoří kola cyklokrosová, určená pro závodní nasazení - cyklokross.

Horská kola

BMX a freestyle

BMX (Bicycle Motorcross) a freestyle jsou určená pro využití na bmx dráhách, pro dirt jumpové skoky, pro street a skateparky. Tato kola mají specificky pomalá zpředvodování a nejsou určena pro jízdu na delší trasu ani do provozu.

Horská kola

Sjezdová kola

Sjezdová kola jsou určená do terénních sjezdů, na první pohled zaměnitelná s horským kolem s odpruženými vidlicemi. Odpružení dosahuje vysokých zdvihů a jízda na něm má velmi odlišný charakter. Například sjezdová sněžná kola mají extrémně široké pláště s výrazným vzorkem právě do hlubokého sněhu.

Jaké vybrat zpřevodování - kolo

Jaké vybrat zpřevodování?

Čím více převodů tím lepší možnost zvládnout zvolený terén. Avšak toto nemusí platit u kol, kde jedním z hlavních parametrů je váha. V případě horských kol a krosových kol bychom neměli jít pod 24 převodů (v případě silničních pod 18 převodů). Dětská kola si většinou vystačí s osmi převody.

Nejlepší využití lidské síly je při plynulém šlapání. Proto vice převodů napomáhá pozvolnějšímu a plynulejšímu převodu síly na povrch. V případě kol horských a krosových se setkáme s 24, 27 a 30 převody pokud mají trojpřevodník, nebo s 18-20 převody v případě dvoupřevodníku. Toto nám zajistí dostatečný rozsah převodů jak do kopců tak do rychlých úseků. U kol silničních se používá 18, 20, 27 a 30 převodů. Záleží na tom, jestli je použit dvoj nebo troj převodník. Troj se využívá hlavně u levnějších kol a pro jezdce využívající kolo spíše pro turistiku.

U dětských kol je využíváno méně převodů, aby mladí cyklisté neměli problémy s ovládáním. U specializovaných kol se počet převodů liší podle toho na jakou disciplínu je kolo určeno. BMX mají jeden stálý převod, freestyle také a sjezdová kola od 9 do 27 převodů.

Jaké zvolit odpružení?

Odpružení

Odpružená kola mají výhody i nevýhody. Výhody v snadnějším projetí terénem se odrazí v nevýhodách ztráty energie v pružícím mechanismu. Celoodpružená kola se hodí do těžkého terénu. Treková a krosová kola si vystačí pouze s odpruženou přední vidlicí. U silničních kol se odpružení z výše uvedených důvodů nepoužívá. Mají přední i zadní vidlici pevnou.

Odpružená vidlice nám přinese značné zvýšení komfortu z jízdy. Již základní modely odpružených vidlic komfort značně zvyšují. Čím více do kola investujeme, s tím lepší vidlicí můžeme počítat. Nabídne nám možnost si vlastnosti pružení a tlumení nastavit přesně podle naší váhy a potřeb. Ještě větší komfort zajistí kolo celoodpružené. Zde platí to samé co u odpružených vidlic. Čím více investujeme, tím lepší vlastnosti bude zadní tlumič mít. Vždy je ale potřeba počítat s tím, že celoodpružené kolo je těžší a například při jízdě na silnici oproti stejně vybavenému kolu s pevným rámem bude pomalejší.

Odpružení

Jaké zvolit brzdy?

Odpružení

Existují buď brzdy ráfkové, bubnové nebo brzdy kotoučové. Toto řazení odpovídá i finanční náročnosti použité technologie a brzdnému účinku. Mezi výhody ráfkových brzd patří menší pořizovací náklady, menší váha, lepší servisovatelnost. Bubnové brzdy se používají zpravidla na zadním kole a výhodou je jejich celoživotní bezúdržbovost s dobrou účinností. Především v blátě a říční vodě, kde nedochází k prostupu přírodního materiálu mezi píst a kotouč nebo kolo. Kotoučové brzdy se dělí na mechanické a hydraulické. Pracují na stejném principu jako kotoučové brzdy v automobilech. Mezi jejich hlavní výhody patří lépe dávkovatelná brzdná síla a hlavně výborná funkce za špatného počasí. Mezi nevýhody ale patří větší hmotnost, větší pořizovací náklady, náročnější servisovatelnost.

Jak se orientovat v parametru hmotnosti kola?

U horských kol a krosových kol je dobré se nedostat nad hmotnost 13 kg a u kol silničních by
váha kola neměla přesahovat hodnotu 10 kg.

Hmotnost kola má velký vliv na ovladatelnost kola. Obzvláště důležitý faktor je to u kol silničních. U kol
horských a krosových je věc o něco složitější vzhledem k větší výbavě kola technologiemi do terénu.
Kvalitní odpružené vidlice a kotoučové brzdy jsou vždy o něco těžší než vidlice obyčejné a ráfkové brzdy.
Na dražších kolech máme ale tuto skutečnost vyváženou použitím kvalitních materiálů a sofistikované
konstrukce.

Jakou velikost rámu vybrat?

Velikost kola se udává v palcích ("). Velikost rámu je rozdílná u dospělého cyklisty a u dítěte.
Velikost dětských kol se udává především velikostí kol - maximum je 24" (horská kola pro dospělé mají standardně 26") a je vhodný
pro děti od 120 cm do 155 cm. Velikost se také určuje podle zkušeností vašeho dítěte, začátečníci mají rádi, když dosáhnou ze sedátka
nohama na zem. Následující tabulka vám podrobně poradí, jak velké kolo pro vaše dítě vybrat.

Věk dítěte Doporučená velikost kol Výška postavy
Do 4 let 12“ 70 – 95 cm
4 – 6 let 16“ 85 – 110 cm
6 – 8 let 20“ 105 – 135 cm
8 – 10 let 24“ 135 – 155 cm

U kol pro dospělé by rozdíl mezi rámem a rozkrokem měl být přibližně 8 - 10 cm, když stojíte patami na zemi.
Naše tabulka vám poradí jak velký rám vybrat podle vaší postavy:

Výška postavy v cm Velikost kola
Do 165 cm 15“ - 16“ S Do 44 cm
160 – 170 cm 17“ - 18“ M Do 48 cm
170 – 185 cm 19“ - 20“ 19“ - 20“ Do 52 cm
185 – 195 cm 21“ - 22“ XL Do 55 cm
Nad 195 cm 23“ - 24“ XL 58 – 60 cm

Co doplňková výbava kola?

Na českém trhu je velký zájem o cyklistiku podpořený jak výběrem kol, tak i jejich doplňků. Nejdůležitější výbavou je cyklistická přilba.
Pro delší vyjížďky pak se určitě hodí cyklistické kalhoty s gelovou vložkou v rozkroku. Rozšířené jsou různé
typy dresů. Jejich největší funkční výhodou je aerodynamika a odvod potu mimo kontakt s kůží cyklisty.
Vhodné je také pořídit cyklocomputer, mini pumpu a cyklistickou brašnu.
začít vybírat