Fotoaparát

Kompaktní fotoaparáty

Jedná se o rychlý přístup k jednoduché fotografii. Přátelé, rodina, domácí mazlíčci. Blízko při ruce. S kvalitou a kapacitou větší než mobilní telefon. S minimálními požadavky na nastavení se fotograf s kompaktem vyjímečně stará o hloubku ostrosti, nebo osvětlení obrázku v horších světelných podmínkách. Zoom bývá často s malým rozsahem (3x-5x). Důležitým parametrem je poměr velikost/výkon/cena. Trendem poslední doby je napěchovat i do kompaktů co možná nejvíce technologie či optiky tak, aby obrázek byl co nejblíže dokonalosti za relativně velké peníze.

Fotoaparát

EVF zrcadlovky

Jedná se o konstrukci zrcadlovky, které zobrazují fotografovi fotografovaný obraz z objektivu, ne optickou, ale elektronickou cestou. Nejsou to zrcadlovky tak jak je známe, jelikož nemají zrcadlo. EVF zrcadlovky mohou dosáhnout stejné kvality obrázku jako pravé zrcadlovky. Nicméně bez pohyblivého zrcadla. Za objektivem je instalován senzor a jeho obraz je elektronicky přenášen do displeje hledáčku, jako by to byla přímá realita. Fotograf se tak vyhne možné komplikaci odlišného oříznutí fotografie, které někdy (ve velké blízkosti objektu) může vidět u pravé zrcadlovky. To je jedna z výhod. Společně s kompaktními rozměry a absencí pohybu vnitřních součástí (zrcadla) EVF zrcadlovky nabízejí extrémí rychlost snímání. To ale za cenu pomalého obnovování obrazu v hledáčku v porovnání s realitou.


Objektiv EVF zrcadlovek mívá většinou velký rozsah. Často 10-12tinásobek přiblížení (ultrazoom). Obrovským přiblížením nicméně riskujete rozmazání přiblížené fotografie. Hledejte tedy fotoaparát se stabilizací obrazu, možno i s vyměnitelným objektivem, nebo obojím.

Fotoaparát

Kompakt s výměnným objektivem

Přirozeně se snaží spojovat výhody kvalitních zrcadlovek díky vyměnitelným objektivům. Vyměnitelný objektiv umožňuje nastavení clony a času u kompaktu. Možná jsou poloautomatická nastavení s prioritou hodnoty času nebo clony. Automatika sama dopočítává hodnotu druhé veličiny pro nejlepší expozici snímku. V plně manuálním nebo ve zcela manuálním nastavení je zcela na Vás jaký bude výsledný snímek. Tyto funkce dnes nabízejí i kompaktní fotoaparáty spolu s takzvanými kreativními módy (sety přednastavení pro rychlou orientaci: portrét, krajina, sportovní ostření, noční portrét s přiblesknutím pro delší expozici pozadí apod.). Je jasné, že s možností výměnného objektivu je kompromitován malý rozměr přístroje, nicméně stále se jedná o výhodnou volbu oproti velké zrcadlovce, pokud kvalita obrazu není absolutně stěžejní. Pokud ale sáhnete po kompaktním přístroji s hodnotným snímačem na úrovni zrcadlovky, jedná se o velmi dobrou volbu.

Fotoaparát

Digitální zrcadlovky (DSLR)

Jsou královskou třídou fotografie. Zrcadlovky jsou doménou pro vyznavače kreativní fotografie z řad amatérů i profesionálů, Technologie zrcadlovek – ať už analogových (film) nebo digitálních spočívá v zrcátku, které reflektuje realitu přímo do hledáčku. Za zrcadlem je senzor, který snímá obraz z výměnného objektivu po zvednutí zrcadla při expozici.


Výměnnost objektivů nastavitelnost expozice je hlavní výhodou zrcadlovek. Jelikož sklo bývá pro svou trvanlivost to nejcennější ve fotografii, výrobci nabízejí celou škálu objektivů pro nejrůznější použití. Dalším důležitým příslušenstvím zrcadlovek jsou systémové blesky, optické filtry a další.

Jak vybrat objektiv

Objektiv má zcela zásadní vliv na kvalitu výsledných obrázků. Výběrem objektivu ovlivníme ostrost, světelnost, kontrast, deformaci a jiné vlastnosti snímku. Vzhledem k tomu, že neexistuje ideální objektiv pro všechny typy fotografie, je nutné si objektivy dále rozdělit podle důležitých vlastností.
Podle ohniskové vzdálenosti dělíme objektivy na ty s pevným ohniskem, a ty s proměnlivým ohniskem vzdálenosti, tedy zkráceně řečeno zoom. Pravidlem bývá vysoká kvalita objektivů s pevným zoomem, jelikož obsahuje méně konstrukčních součástek v kombinaci s vyšší světelností (průchod světla objektivem senzoru nebo filmu. Nevýhodou je praktičnost, kdy fotograf musí měnit místo přiblížení či oddálení fotografovaného objektu. S tím se nese i váha a objem výbavy při focení. Ohnisková vzdálenost může mást v souvislosti s velikostí senzoru (čím menší senzor, tím je potřebná kratší vzdálenost ohniska. Proto se stále připodobňuje původnímu filmovému políčku. Pro přepočet se používá určitý koeficient, který závisí na velikosti použitého snímače.

Superširokoúhlé objektivy (8-24 mm)

Často úmyslné zdeformování reality až do takzvaného efektu rybího oka, vhodné pro interiéry, architekturu, portréty s důležitým pozadím. Mají efekt velkého úhlu záběru.

Širokoúhlé (cca 24-35 mm)

Vhodné pro reportáž.

Střední ohniska (30-100 mm)

Portrét.

Normální objektiv (50 mm)

Odpovídá řádově perspektivě reálného pohledu oka při velikosti senzoru 35 mm (takzvaný Full Frame)

Teleobjektivy (100->300 mm)

Sport, portrét, reportáž, příroda.

Světelnost objektivů je dalším důležitým parametrem. Jedná se o schopnost objektivu propouštět světlo. Čím je číslo za značkou "f" nižší, tím více světla se dostane na senzor. U objektivů s proměnným ohniskem, tedy zoomových objektivů se udává označení od – do. Tedy například f/3,5- f/5. Je totiž logické, že změnou zoomu dochází ke změně prostupnosti světla. To může ovlivnit kvalitu fotografile přiblíženého objektu. O to vice pak při natáčení videa, které tak mění expozici s přiblížením. Nejkvalitnější zoomové objektivy mají konstantní světelnost, nicméně fyzikální zákony nedovolují tyto veličiny dodržet u velkých rozdílů zoomu. Při porovnání s plnoformátovým senzorem jsou nejlepší světelnosti od f/1,4 nicméně tato hodnota je doménou spíše pevných ohnisek (bez zoomu). Světelnost objektivů je důležitá pro dosažení dvou zásadních efektů: focení za horších světelných podmínek (šero, umělé světlo apod.), a pro dosažení co největší hloubky ostrosti (společně s nastavením nízké clony dochází ke chtěnému rozmazání pozadí pro priorizaci detailu, jako při reálném ostření lidským okem.

Jak vybrat fotoaparát podle velikosti senzoru?

Senzor, neboli snímač je neméně důležitý pro volbu těla fotoaparátu. Řídí se parametrem množství bodů (pixelů), které obsahuje výsledný snímek (megapixel). Pro malé fotky, či snímky o velikosti 20x30 by měl postačit senzor o 4 Mpx. Čím formátově větší snímky budete požadovat, tím větší senzor potřebujete. Dnes není vzácností pohybovat se ve výběru snímače o velikosti 15-25 Mpx. Větší senzory umožnují dělat výřezy detailů z fotografií.
Citlivost většiny přístrojů začíná na hodnotě ISO 100 nebo ISO 50. Při horších světelných podmínkách se nastavuje na větší míru. U kompaktních přístrojů běžné nastavení povoluje až ISO 6400. Zde se již projevuje takzvaný elektronický šum a zrnitost fotografie. U dražších zrcadlovek nebo kompaktů se stejným senzorem jako u zrcadlovek není výjimkou citlivost kolem ISO 20 000 a více. Při výběru dbejte na možnost co nejvyššího nastavení, i když v reálu budete často spoléhat na automatiku přístroje, co se ISO citliovosti nastavení týče. Pouze v případě, že z kreativních důvodů požadujete vysoké zrno, připadá záměrné nastavení vysokého parametru ISO. V každém dalším případě se snažte držet ISO na co nejmenším stupni.
Dnešní kreativní, dokumentární či běžná rodinná fotografie tedy nabízí nepřeberné množství techniky pro ovlivnění výsledku snímku. Ať už toužíte pouze mačkat spoušť pro zachycení života kolem Vás s plnou ostrostí objektů v hledáčku, nebo se snažíte vyjádřit pomocí fotografie svoje cítění světa a požadujete “máznout” tok řeky pro krásný efekt plynutí vody, či zajistit hloubku ostrosti pro vyjádření výrazu Vašeho dítěte v podvečer na pískovišti společně s panoramatem osvětleného města v pozadí, vždy si můžete vybrat přístroj, který Vám tuto volbu umožní za historicky nejnižší ceny od různých značek.

Top značky

Teď už víte jak na to.